Rajd został zorganizowany przez Klub Narciarski, działający w ramach Łódzkiego Oddziału PTTK, w dniu 29 września 2018 r. Wzięło w nim udział 29 osób zrzeszonych w Klubie.

Trasa Rajdu przebiegała przez miejsca upamiętnione walką o niepodległość naszego kraju.

Pierwszym odwiedzonym miejscem były groby powstańców z 1863 r. - Marii i Konstantego Piotrowiczów – na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Powstańcy należeli do oddziału walczącego w okolicach Łodzi.

Następnie uczestnicy Rajdu przejechali na cmentarz w Lesie Wiączyńskim, gdzie pochowani są żołnierze polegli w Bitwie Łódzkiej, na przełomie listopada i grudnia 1914 r. W obu walczących armiach, niemieckiej i rosyjskiej, bili się Polacy. Cmentarz w Lesie Wiączyńskim jest jednym z wielu cmentarzy wojennych zlokalizowanych w okolicach Łodzi.

 

Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczestnicy Rajdu był cmentarz w miejscowości Dobra. Znajduje się tam pomnik wystawiony w miejscu wiecznego spoczynku powstańców z 1863 roku, należących do oddziału dowodzonego przez J.Dworzaczka, poległych w walkach pod Dobrą. Umieszczono na nim napis: Niewolnym bohaterom z 1863 roku – wolni rodacy 1933 rok.

Na wszystkich odwiedzonych cmentarzach uczestnicy Rajdu zapalili symboliczne znicze.

Przewodnikiem Rajdu był członek Klubu Narciarskiego Dominik Personowski.

Trasa Rajdu liczyła około 50 km.

Na zakończenie Rajdu uczestnicy otrzymali okolicznościowe gadżety PTTK.

Sekretarz Klubu Narciarskiego

Grzegorz Głowacki